Cirrostratus

Průsvitný bělavý oblačný závoj vláknitého nebo hladkého vzhledu, který úplně, nebo částečně zakrývá oblohu a dává vznik halovým jevům.
cirrostratus

Cirrostratus, v češtině řasová sloha, je oblak vysokého patra. Označujeme ho zkratkou Cs. Je charakterizován Světovou meteorologickou organizací jako průsvitný bělavý oblačný závoj vláknitého nebo hladkého vzhledu, který úplně, nebo částečně zakrývá oblohu a dává vznik halovým jevům. Stejně jako ostatní oblaka vysokého patra, se cirrostratus skládá převážně z ledových krystalků.

Cirrostratus nebulosus

Cirrostratus je výrazně průsvitný, což je zapříčiněno malou velikostí krystalků, ze kterých se skládá, a také tloušťkou samotného oblaku. Díky tomu je Slunce přes cirrostratus takřka vždy viditelné. Občas se vytvoří krystalky natolik velké, že dosahují konečné rychlosti, což může vytvořit vláknitou strukturu cirrostratu (fibratus). Cirrostratus může být i tak tenký, že je až nemožné ho okem spatřit. V takovém případě mohou k indikaci pomoci halové jevy, ke kterým nám cirrostratus dává ze všech druhů oblaků nejlepší podmínky.

Cirrostratus fibratus s 22° halem

Cirrostratus se může vytvořit díky pomalu stoupajícímu větru. Často se vytváří na čele frontálních systémů. Stejně jako všechna oblaka vysokého patra se může také vyvinout z kondenzačních čar letadel (homomutatus). Cirrostratus se může vytvořit splynutím prvků cirru nebo cirrocumulu. Z cirrocumulu se také může vytvořit díky odpadávání ledových krystalků. Může se vytvořit ztenčením altostratu nebo rozšířením horní části kovadliny cumulonimbu.