Altostratus

Altostratus, česky vyvýšená sloha, zkratkou As, je oblak středního patra. Je mezinárodně definován jako šedavá a modravá oblačná plocha nebo vrstva s vláknitou nebo žebrovitou strukturou nebo i bez patrné struktury, která pokrývá úplně nebo částečně oblohu. Altostratus se skládá ze tří vrstev, kdy horní vrstva je složena z ledových krystalků, střední vrstva je složena z kombinace ledových krystalků, sněhových vloček a kapiček přechlazené vody a dolní vrstva je složena z kapek většinou přechlazené vody. Ne vždy se však skládá ze všech tří vrstev. Můžou nastat i případy, kdy altostratus obsáhuje pouze dvě ze zmíněných vrstev.

Altostratus má většinou určité části natolik tenké, že přes něj můžeme alespoň částečně pozorovat Slunce (translucidus). Ačkoliv je to jeden z hlavních poznávacích faktorů tohoto oblaku, nemusí tomu tak být vždy. Přestože se altocumulus částečně skládá z ledových krystalků, neobjevují se na něm halové jevy, protože částečky ve spodní vrstě jsou velmi početné. Altostratus tvoří srážky, které dosahují zemského povrchu ve formě deště (i zmrzlého) nebo sněhu. Spodní povrch altostratu má občasně kvůli vypařujícím se srážkám potrhaný vzhled (virga).

Altostratus se může vytvořit buď rozšiřováním vrstvy cirrostratu, nebo naopak zužováním vrstvy nimbostratu. Také se může vytvořit z virgy altocumulu. Občas se altostratus vytvoří rozšířením vyšších částí cumulonimbu, což je typické zejména pro tropické podnebí.